TEİS: İLAÇ EURO İLE REEL EURO KURU ARASI AÇILDI SORUN KANGRENE DÖNÜŞTÜ

Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı (TEİS) Ecz. Nurten Saydan, Türkiye’de bulunamayan ilaç sorunu yıllardır hasta ve eczacıyı mağdur ettiğini söyledi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı (TEİS) Ecz. Nurten Saydan, Türkiye’de bulunamayan ilaç sorunu yıllardır hasta ve eczacıyı mağdur ettiğini söyledi. Saydan, “İnanılmaz bir şekilde son zamanlarda ilaç euro kuru ile reel euro kur arasındaki makas açıldı ve bu sorun da kangrene dönüştü. Çocuk öksürük şuruplarından tutun da, antibiyotiklere, hormon ilaçlarına kadar birçok ilaç ve muadilleri piyasada yok” dedi.

 

Mete Generaloğlu/ saglikmuhabiri.net/Ankara

 

EURO KURU 19 TL, İLAÇ EURO KURU 7,86 TL

 

Genel Başkanı (TEİS) Ecz. Nurten Saydan, eczacıların ellerinde ilaç olmadığından özellikle nöbetlerde hastalara hizmet sağlayamadıklarını belirterek, hastaların ilaçlarını bulamadıkları için tedavi olamadıkları ya da tedavilerinin yarım kaldığını ifade etti. Verilere göre ilaç hammaddesinin yüzde 98’inin ithal olduğunu söyleyen Ecz. Nurten Saydan, “İlacın hammaddesinden ambalajına kadar birçok girdisi ülkeye döviz ile geliyor. Euro kuru 19 TL iken ilaç Euro kuru 7,86 TL olursa bu ilaçları bulamamamız gayet normal. Bu gidişle ilaç ve eczacılık hizmeti verilemez duruma gelecek” diyerek tepkisini dile getirdi.


            TEİS Genel Başkanı Saydan sözlerini, “Bugün Euro kuru 19 TL’yi aşmışken ilaç fiyatlandırmasında kullanılan Euro kurunun 7,86 TL olarak belirlenmesi ilaca ulaşmayı zorlaştırıyor. Bu durumdan dolayı birçok ilaç bulunmamaya, ‘yok’a girmeye, ithal edilen ürünler ithal edilmemeye, yeni çıkan, tedaviye yeni verilen ilaçlar da ülkemize getirilememeye başlanıyor. Dolayısıyla hastalarımızın tedavisinin aksamasına, tedavi olamamalarına, hatta doktorların tedaviyi değiştirmek zorunda kalmasına neden oluyor” diyerek sürdürdü.

 

“YOK” İLAÇTA ÖKSÜRÜK ŞURUPLARI, ANTİBİYOTİKLER, HORMON İLAÇLARI BAŞI ÇEKİYOR

 

            Nurten Saydan açıklamasını “Özellikle, çocuk şurupları, antibiyotikler, diyabet, ağrı kesici, tansiyon, antidepresan, tüp bebek tedavisi, epilepsi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda ciddi anlamda sıkıntı yaşanıyor. Hatta bazı ilaçların eşdeğeri dahi yok. Böyle olunca da hastalar ilaçlarını temin etmekte güçlük çekiyor. Doktorlarına tekrar giderek piyasada mevcut olan ilaçlara göre tedavi protokollerini değiştirmek zorunda kalıyorlar. Günlük olarak depolardan eczanelerimize özellikle çocuk şurupları 1 veya 2 tane geliyor, bunları çocuk hastalara nasıl vereceğimizi şaşırıyoruz.  Nöbetlerimizde ilaçlarını bulamayan vatandaşlar geceleri ilaç aramak için nöbetçi eczanelerimizin önünde hasta kuyrukları oluşturuyorlar. İlaç vazgeçilemez, ertelenemez, özel bir ürün olduğu için yetkililerin bir an önce ilaç kurunu güncelleyerek ekonomik gerçeklere uygun hale getirerek, vatandaşın ilaca ulaşması sağlanmalı ”diyerek tamamladı.

 

Haber Resimleri