Yaz sıcaklarında "makyajım aktı" derdine son

İş yemeğine, toplantıya, kutlamaya ya da başka bir etkinliğe giderken binbir zahmetle saatlerce ayna karşısında hazırlandıktan sonra makyajın akması, yazın kadınların yaşadığı en büyük kabuslardan biridir.

Tatilde denize ya da havuza makyajla girmek mümkün olmadığı için de kadınlar genellikle yazın bakımsız göründüklerinden şikayet ederler. 

Bu nedenle yeni geliştirilen kalıcı makyaj teknikleri, kadınların yaz aylarında yaşadıkları bu sorunların üstesinden gelmelerini sağlıyor. 

Güzellik Uzmanı Serpil Babacan, kadınlara her daim bakımlı ve güzel görünmenin sırlarını anlattı.

Teknolojik gelişmelerin güzellik sektörüne de yansıdığını aktaran Serpil Babacan, "Fiziksel görünümlerini iyileştirmek için kalıcı makyajı tercih eden kişiler özellikle uzun soluklu çözümlere ilgi gösteriyor. Her bir bölgeye yapılan işlemlerin bir ila dört yıl arasında kalıcılığını sürdürdüğü bu makyaj uygulamaları günlük yaşamı da kolaylaştırıyor" diye konuştu. 

Kalıcı makyaj uygulamasında tek kullanımlık nano iğneleriyle, tamamen bitkisel boyalarla kişiye özel çalıştığını belirten Babacan, şunları anlattı:

"Özellikle yüz tiplerine göre kaş çalışmaları yapıyoruz. Belirli taslaklarla çizimler yaparak kişilere onaylattırıp, anestezi kremleriyle uyuşturduktan sonra uygulamalarımızı yapıyoruz. Bu işlemlerin bakımında özellikle dikkat edilmesi gereken şey, hijyen ve gerekli kremlerin kullanılmasıdır. Kaza sonucu yüzünde sıkıntılar yaşayan erkeklerde bile kalıcı makyaj uygulamasını kullanıyoruz. Özellikle kaşı ve kirpikleri kaza ile zarar gören erkekler kıl tekniğini tercih ediyor. Kalıcı makyaj uygulamasının içinde kaş dizayn, ipek kirpik, kıl tekniği, eyeliner (dipliner), dudak kontürü gibi işlemler yer alıyor. Birçok kadın makyaj yapmak için neredeyse her gün birkaç saat zaman ayırıyor. Kalıcı makyajın en önemli özelliği pratik oluşudur. Yani kaş, göz ve dudaklarına işlem yaptıran kadınlar, yaklaşık 4 yıla kadar hiçbir makyaj yapmadan bakımlı bir şekilde günlük hayatlarına devam edebiliyorlar.”

Serpil Babacan'ın verdiği bilgiye göre, kalıcı makyaj için en fazla tercih edilen işlemlerin başında; kıl tekniği kaş uygulaması geliyor. Bu işlemde kaşların kıl yapısı ve rengine göre pigmentler seçiliyor. Kişinin yüz şekli ve yapısına göre estetik bir biçimde kaş yeniden şekillendiriliyor. Kişinin cilt yapısı ve yaşına göre kullanım süresi değişiyor. Bu süre ortalama 1-1,5 yıl oluyor. Uygulama 2 seansta yapılıyor. İşlem sonrası 2 gün bu bölgeye su değmemesi ve 1 hafta boyunca vazelin kullanılması gerekiyor. İşlem sırasında anestezik krem uygulandığı için acı hissedilmiyor.

Dipliner ise göz kapağının bittiği ve kirpiklerin başladığı yere uygulanıyor. Kirpik hattına uygulanan kalıcı göz makyajı tekniği olan kalıcı dipliner, gözlere derinlik katarken daha doğal bir görünüm kazandırıyor. Bu işlem de 2 seansta uygulanıyor. Kullanım süresi ise 2-3 yıl. İşlem öncesi uygulanan anestezik krem sayesinde acı hissedilmiyor. İşlem sonrası bir hafta boyunca merhem kullanılmalı. 

Kirpik lifting ise kişinin kendi doğal kirpiklerinin daha uzun ve dolgun hale gelmesini sağlıyor. Böylece daha canlı bakışlar elde ediliyor. Uygulama multivitamin ve keratin ile desteklenerek hiçbir kimyasal kullanılmadığı için kirpikleri dökmüyor, kirpik köklerini besliyor. Uygulama aynı zamanda kirpikleri uzatıyor, besliyor ve daha sağlıklı olmasını sağlıyor. 5 aşamadan oluşan işlem toplam 45 dakika sürüyor. Kalıcılığı 2 aya kadar sürüyor. İlk uygulama 1,5 ay sonra tekrarlanırsa ikinci uygulama daha kalıcı oluyor. Uygulama daha sonra her 2-3 ayda yaptırılabiliyor.