Yurtdışından Türkiye'ye estetik operasyon için gelenlerin sayısı hızla artarken güzellik sektöründe de ciddi bir talep yaşanıyor. Yurtdışından Türkiye'deki güzellik merkezlerine gelen kadınlar, kalıcı kaş makyajı başta olmak üzere güzelliğe dair ne varsa baştan aşağı yenilenip ülkelerine dönüyorlar.Yusuf Ziya Erarslan / Sağlık Muhabiri. Net

Güzellik Uzmanı Serpil Babacan, salonuna gelen müşterileri profilini analiz etti.  Serpil Babacan, Yurtdışında yaşayan Türklerin güzellik harcamalarını Türkiye'de yaptığını söyledi.

Türkiye'de Sağlık Turizmi sektörü her geçen gün büyüyor. Saç ekimi , porselen diş yapımı derken gerek hizmet kalitesi gerekse fiyatların uygunluğu güzellik merkezlerine olan ilgiyi de artırdı...

Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere Avrupa'dan Türkiye'ye gelenler önce ya aile ziyaretinde bulunuyor ya da tatil beldelerine akın ediyor. Ancak bu ziyaretlerin son durağı güzellik merkezleri oluyor.


HİZMET KALİTESİ TÜRKİYE'YE OLAN İLGİYİ ARTIRIYOR

Güzellik Uzmanı Serpil Babacan, özellikle yurtdışında yaşayan Türklerin, Temmuz ve Ağustos aylarında randevu defterlerini doldurduğunu söylüyor.


KANADA'DAKİ FİYATLAR TÜRKİYE'NİN 3 KATI

Kanada'da kalıcı kaş makyajı 5 bin dolara kadar çıkıyor. Lazer epilasyon uygulaması ise 6 seansı en az 3 bin Kanada doları...


KANADA'DAKİ GÜZELLİK MERKEZLERİNDE RANDEVU KRİZİ

Serpil Babacan, " Kanada'dan gelen müşteriler önce fiyat ve sonra hizmetten memnun. Bir müşterim, Kanada'nın randevu sistemini şöyle anlatıyor. Randevusuz dükkana girmek gibi durum söz konusu değil. Randevu alırken de kredi kartı bilgilerin de alınıyormuş. Ve o randevuya gidemeyeceğini 24 saat öncesinden bildirmezsen o para o karttan çekiliyormuş. Bizde böyle birşey söz konusu olamaz. Çünkü biz kadınlar çok değişken bir yapıya sahibiz. Her an vazgeçebiliriz."


AMERİKA'DAKİ GÜZELLİK HİZMETİ

Amerika'da ise fiyatlar değil hizmet kalitesi okları Türkiye'ye çeviriyor.  Güzellik Uzmanı Serpil Babacan, Amerikalıların direkt Türkiye'ye güzellik için gelmediklerini ama Avrupa'ya tatil için gidenlerin Türkiye'ye uğrayarak gittiklerini söylüyor. Yani Amerika'dan Avrupa'ya tatil planı yapanlar listelerine Türkiye'yi de eklemekten geri kalmıyor. Serpil Babacan,"Kalite açısından Türkiye'ye gelenler çoğunlukta." diyor.


YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLERİN TERCİHİ KALICI MAKYAJ

Özellikle yurtdışında yaşayan Türkler, aile ziyaretine gelirken güzellik işlerini de ihmal etmiyor. Almanya'dan Türkiye'ye talep yüksek. Avrupalıların güzellik merkezi fiyatlarını araştıran Serpil Babacan, "Almanya'da kalıcı dudak makyajı 500 euro'dan başlıyor. İpek kirpik fiyatları ise 280 euro. Bu fiyatlara buradan bambaşka biri olarak çıkabilirsiniz. Üstelik, aldığınız hizmet de cabası"


TÜRKİYE'DEKİ KUAFÖRLERİN %90'I İŞİNİ SANAT OLARAK GÖRMÜYOR

Avrupa ile Türkiye'deki güzellik merkezlerinin Fiyat karşılaştırmasını yapan Serpil Babacan, "Bu araştırmaya başlama sebebim. Biz ne yapıyoruz? Sorusu oldu. Yani herşeyin en iyisi olsun diye titizlikle uğraşırken başka ülkeler neler yapıyor merak ettim. Gelen müşterilere sordum. Yurtdışındaki meslektaşlarımla görüşmeler yaptık ve gördüm ki biz gerçekten iyi bir yerdeyiz. Türkiye'deki mahalle kuaförleri diye bildiğimiz pek çok salon bile çok iyi pek çok ülkeye göre. Viyana'dan bir örnek vereyim. Oradaki Türk meslektaşlarım çok güzel bir açıklama yaptı. Kesinlikle katılıyorum. Türkiye'de kuaför ya da güzellik uzmanlarının yüzde 90'ı işini sanat olarak görmüyor. Bu yüzden bence yaptığımız işin karşılığını alamıyoruz. Serpil Babacan şöyle devam etti; "Viyana'da saç kesiminde uzun ve kısa saç parası ayrı alınıyor. Uzunluğa göre fiyat konuluyor. Türkiye'de böyle uygulama yapan birileri var mı bilmiyorum ama, şuna eminim bu topraklarda yaşayan hiçbir Türk işletmeci böyle bir uygulamaya gönlü el vermez."


DANİMARKA'DA FİYATLAR UÇMUŞ DURUMDA

Serpil Babacan, " Araştırmalarımda en şaşırdığım ülke Danimarka oldu. Çünkü inanılmaz pahalı. Oradan gelen müşterilerimin anlattığı rakamlar cidden dudak uçuklatır. Mesela, kalıcı kaş makyajı 4000 danimarka kronundan başlıyor yani ortalama taban fiyatları. 2 bin 500 tl, bu rakamlar oradaki Türklere uçuk geliyor . Onlar da tüm bakımlarını buradaki ziyaretlerine sıkıştırıyor haliyle."


TÜRKİYE'YE HEM TATİL HEM DE GÜZELLİK İÇİN GELENLER DAHA ÇOK ORTA ASYA'DAN

"Başta Kazakistan ve Özbekistan olmak üzere Orta Asya bölgesinden de gelen çok sayıda müşterim var" Onlar daha çok gezi/ seyahat amaçlı geliyorlar ama güzelliklerinden de asla geri kalmıyorlar. Kazakistan'da Kalıcı kaş öakyajı 17 bin tenge yani 180 tl. Ancak onların parasına göre bu rakamlar çok yüksek. Bu yüzden onlar seyahat + güzellik bir yolu tercih ediyor.